Patru ani de la trecerea la cele veșnice a Mitropolitului Nicolae Corneanu

Preoţii Catedralei Mitropolitane din Timişoara au oficiat duminică o slujbă de pomenire pentru Mitropolitul Nicolae Corneanu, la împlinirea a patru ani de la trecerea în veşnicie

✏ Sursa: www.mitropolia-banatului.ro
Data: 3 octombrie 2018

📰Secțiune: Cotidian

În Duminica a 19-a după Rusalii, mii de credincioși bănățeni au venit la Catedrala Mitropolitană din Timișoara, pentru a participa la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, oficiată de un sobor de preoți și diaconi. Cuvântul de învățătură a fost rostit de către părintele Dumitru Vana, care a tâlcuit Evanghelia duminicală, redată de Sfântul Evanghelist Luca. De asemenea, a fost elogiată și personalitatea vrednicului de pomenire Mitropolit Nicolae Corneanu, care a păstorit Mitropolia Banatului vreme de 52 de ani.

După rugăciunea Amvonului, soborul slujitor a oficiat Slujba Parastasului pentru ierarhului bănățean, la împlinirea a patru ani de la trecerea sa la cele veșnice. La slujba de pomenire au luat parte numeroşi credincioşi timişoreni, apropiaţi ai fostului mitropolit, oameni de cultură și profesori. După Slujba Parastasului, la ieşirea din catedrală, toţi credincioşii prezenţi au primit pachete cu prinoase, întru pomenirea iubitului lor părinte duhovnicesc. De asemenea, toţi cei care l-au cunoscut, l-au preţuit şi l-au iubit au avut prilejul să înalțe o rugăciune la cripta ierarhilor de la subsolul catedralei, locul de veşnică odihnă a întâistătătorilor Mitropoliei Banatului.

Între anii 1934-1942, Mitropolitul Nicolae Corneanu a urmat școala elementară și liceul în Caransebeș. A fost student la Facultatea de Teologie din București între anii 1942-1946. În anul 1943 a fost hirotonit diacon celibatar de către episcopul Veniamin Nistor al Caransebeșului.

După absolvirea facultății s-a înscris la doctorat, iar la 30 iunie 1949 a susținut teza cu titlul: „Viața și petrecerea Sfântului Antonie cel Mare. Începuturile monahismului creștin pe Valea Nilului” sub coordonarea părintelui profesor Ioan G. Coman. În anul 1960 a fost hirotonit preot. S-a călugărit la Mănăstirea Cernica din Arhiepiscopia Bucureștilor la data de 12 ianuarie 1961.

A fost hirotonit arhiereu în biserica „Sfântul Spiridon Nou” din București la data de 15 ianuarie 1961, de către patriarhul Justinian Marina împreună cu alți doi ierarhi. Instalarea în funcția de episcop al Aradului a avut loc la 22 ianuarie 1961 în Catedrala episcopală din Arad.

La 17 februarie 1962, a fost ales Arhiepiscop al Timișoarei și Caransebeșului și Mitropolit al Banatului. Instalarea s-a făcut în data de 4 martie 1962 în Catedrala mitropolitană din Timișoara de către patriarhul Justinian Marina.

Mitropolitul Nicolae a trecut la Domnul în seara zilei de 28 septembrie 2014, iar la data de 1 octombrie 2018 a fost înhumat în gropniţa din subsolul Catedralei Mitropolitane din Timișoara.